راهنمای عضویت در پابلونز (Publons)

راهنمای عضویت در پابلونز (Publons)

Publons سرویسی است که به محققان امکان می دهد داوری های انجام شده خود را در سطح بین المللی معرفی و ضمن درج آنها ردیابی و به رسمیت شناخته گردد. بدین وسیله پس از ثبت داوری های خود در سامانه Publons،  تعداد داوری ها به تفکیک نام نشریات در سامانه Publons ثبت و نمایش داده می شود.

لذا مقالات شما، ارجاعات مقالات شما، داوری های شما و دیگر تحقیقات علمی شما می­تواند در سامانه Publons متمرکز و موجب ارتقای علمی و دانشگاهی شما در سطوح بین المللی گردد.

یک محقق پس از داوری یک مقاله، در یک نشریه علمی به منظور ثبت داوری خود در سامانه Publons مراحل زیر را لازم است انجام دهد:

1- مراجعه به سایت پابلونز (Publons):

https://publons.com/about/home/

2- ثبت‌نام در پابلونز (Publons):

  1. تکمیل فرم ثبت‌نام:

نکته) شما می‌توانید با استفاده از اکانت ارکید یا جیمیل خودتان بدون نیاز به تکمیل فرم ثبت‌نام خودتان را تکمیل کنید.

بعد از ثبت‌نام و وارد کردن اطلاعات، عضو Publons می‌شوید و نتیجه به ایمیل شما اطلاع‌رسانی می‌گردد.

  1. ثبت داوری‌ها در پابلونز (Publons):

برای ثبت داوری مقاله یا مقالات دو روش وجود دارد:

    1-4. برای اضافه کردن داوری خود در Publons برخی از نشریات هنگام انجام داوری سوال می‌شود که آیا تمایل دارید که داوری شما به صورت خودکار به Publons اضافه گردد. لذا به صورت زیر با کلیک روی گزینه yes داوری انجام شده به صورت خودکار به سامانه Publons منتقل و اضافه می‌گردد.

    2-4. بیشتر نشریات فاقد این گزینه هستند و برای اضافه کردن داوری مقالات کافی است که ایمیل تشکر نشریه را که بابت انجام داوری به شما ارسال شده است، را مستقیم به آدرس reviews@publons.com ارسال (Forward) نمایید.

reviews@publons.com

  1. ثبت شدن تعدادی داوری‌ها در پابلونز (Publons):

بعد از وصول پاسخ  Publons داوری مقالات به تعداد داوری­‌های تأیید شده شما در سامانه Publons اضافه می‌­گردد. بدین ترتیب تعداد Verified reviews و نام نشریات به صورت زیر نمایش داده می‌شود.

  1. یکی دیگر از کارهایی که توسط Publons انجام می‌شود، Endorse کردن نشریات مختلف دلخواه شما در Publons است. برای این‌منظور کافی است که پس از ورود به صفحه شخصی خود در سامانه Publons، عنوان نشریه را جستجو نمود و آن را تأیید نمایید.

بدین‌منظور با کلیک روی دکمه ENDORSE THIS JOURNAL، نام و عکس شما در صفحه Publons نشریه مذکور ظاهر می‌شود.

بدیهی است هر گونه فعالیت داوری شما در Publons موجب ارتقاء علمی و شناخت شما در سطح جامعه جهانی خواهد گردید.